Meie KMH programm sai heakskiidu

Tuul Energy’l on hea meel teatada, et meie meretuulepargi projekti keskkonnamõju hindamise (KMH) programm on ametlikult heaks kiidetud Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) poolt.

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) on kinnitanud Tuul Energy meretuulepargi keskkonnamõju hindamise (KMH) programmi vastavaks nõuetele, tähistades sellega olulist sammu projekti edasises arengus. Edasi minnakse keskkonna uuringute kavandamisega vastavalt programmile ning mõju hindamisega.

Ühtlasi jätkatakse kogukonna kaasamisega ning koostööprojektide arendamisega Saaremaal. Sel suvel osaletakse nii Kuressaare Merepäevadel kui ka ärgitatakse laste teadushuvi Kolme Põrsakese teadusteatri toomisega Saaremaale.

Avatud ja kaasav protsess

KMH programmi koostamisele eelnes avalik väljapanek 16. jaanuarist kuni 14. veebruarini 2025 ning avalik arutelu toimus 27. veebruaril Lümandas, Saaremaal. Kohalike kogukondade, ametiasutuste, vabaühenduste ja eraisikute tagasisidet arvestati programmi lõppversiooni koostamisel.

Vastavalt keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse § 18 lõikele 1 tagas see protsess programmi koostamisel läbipaistvuse, teaduspõhisuse ja kohalike huvirühmade kaasatuse

Olulised muudatused avaliku kaasamise tulemusena

Tuul Energy meeskond viis KMH programmi sisse mitmeid muudatusi, mis tuginesid avalikkuse tagasisidele:

  • Merekaabliühenduste alternatiividest variantide C ja D loobumine
    Kaks neljast kavandatud kaablikoridorist (C ja D), mis oleksid võimaldanud ühendada tuuleparki merel Eesti-Läti neljanda ühendusega, jäeti edasisest hindamisest välja, et vältida võimalikku konflikti strateegilise taristuga.

  • Alles jäänud kaabliühenduste variantide täiendamine
    Järelejäänud kaablikoridoride täpsustamine – kahe allesjäänud alternatiivi ümber määrati 1100 meetri laiused puhveralad, kus viiakse läbi täiendavad uuringud, et minimeerida keskkonnamõjusid.

  • Veealuse müra seire osa täiendamine
    Veealuse müra seire osa täiendati vastavalt Kliimaministeeriumi poolt tellitud ja käesoleva aasta alguses ilmunud „Tuuleparkide keskkonnamõju hindamise juhendile“. Mõju hindamise faasis arvestatakse mainitud juhendis väljatoodud mõõtmise metoodikaid ja seire ettepanekuid.

Tuul Energy on meretuulepargi arendus Saaremaast 30 km kaugusel lääne pool, kus osalevad Norra meretuuleparkide arendaja Deep Wind Offshore, Prantsuse taastuvenergia ettevõte VALOREM ja Eesti taastuvenergia ettevõte Sunly. Koos rajatakse Saaremaa lähistele meretuulepark, mille potentsiaalne koguvõimsus ületab 1 GW. See on oluline panus jätkusuutlikuma energiatootmisega Eesti saavutamiseks.

Jaga seda postitust

Seotud uudised

Tuul Energy alustas koostööd Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooniga

Tuul Energy on liitunud Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooniga (ETEA), kinnitades selle sammuga oma pühendumust Eesti energiatuleviku kujundamisel.

Tuul Energy partnerluse väljakuulutamine

Sunly, Deep Wind Offshore, and VALOREM Group join forces for offshore wind project Tuul Energy in Estonia. The three actors have signed a partnership agreement to exclusively develop offshore wind in a 250 km² area off the coast of Saaremaa Island.